Tereza Růžičková

Tereza Růžičková, B.A., je bývalá studentka Gymnázia Třebíč. Na škole studovala mezi lety 2005 a 2011. Poté dostala možnost studovat v zahraničí a v roce 2013 maturovala na Chigwell School ve Velké Británii. Ve svém dalším studiu se zaměřovala na obor psychologie. Momentálně dokončuje Ph.D. na Univerzitě v Oxfordu. Mimo studium se také zajímá o duševní zdraví a je spoluzakladatelka kampaně Nevypusť duši. Když si najde chvilku volna, ráda se věnuje tanci, vaření nebo józe.  

Na co nejraději vzpomínáte z dob studia na Gymnáziu Třebíč?

Velmi ráda vzpomínám na náš třídní kolektiv i na přátele z ostatních tříd, kteří mi jsou doteď velkou oporou a inspirují mě svým vlastním zájmem o svět a podnikáním různých zajímavých projektů. Moc ráda vzpomínám na školní výlety a na taneční. Taky mě bavilo rozvíjet se v rámci olympiád a literárních soutěží. 

Pomohlo vám studium gymnázia ve vašem oboru nebo i v životě?

Určitě mi velmi pomohly příležitosti zlepšovat se v anglickém jazyce, díky kterým jsem se mohla později hlásit na studium ve Velké Británii. Ráda např. vzpomínám na hodiny angličtiny s panem Ježkem, který mi později i velmi pomohl s přihláškami na studium v zahraničí. Též mě velmi bavily hodiny literatury s paní učitelkou Laštůvkovou, které mě inspirovaly zaměřit se na literaturu později během britské maturity.

Proč jste si vybrala obor psychologie a co Vás na něm nejvíce baví?

Protože považuji duševní zdraví za velmi důležitou oblast, o které se málo mluví. Z celosvětových výzkumů víme, že duševní potíže jsou časté a v dnešní době je dokážeme efektivně a rychle léčit, ale bohužel okolo nich stále existuje velké stigma a lidé se bojí vyhledat odbornou pomoc včas. Já jsem byla jedním z nich, když jsem brzy po střední škole začala zažívat úzkosti, ale trvalo mi dva roky, než jsem s tím začala něco dělat. Věřím, že kdybychom všichni o duševních potížích více věděli a nebáli se o nich mluvit, mnoho lidí by nemuselo trpět. Proto nacházím smysl v práci, která toto společenské povědomí zlepšuje. Také mě velmi naplňuje přímé poskytování pomoci lidem v rámci terapie, což se momentálně učím na terapeutickém výcviku.

Studujete v zahraničí. Doporučila byste studium v jiné zemi studentům naší školy a proč?

Studium v zahraničí mi rozhodně rozšířilo obzory, obzvláště co se týče poznávání nových metod studia, nových perspektiv a kultur. Doufám, že jsem díky tomu otevřenější člověk a dokážu se na věci dívat z více úhlů pohledu. Také musím říct, že unikátní způsob výuky na Oxfordu, kde míváme tzv. tutoriály, malé studijní skupinky na debatování s vyučujícími, mě velmi naplňoval a dodal mi odvahu formulovat a vyjadřovat svoje myšlenky. Zároveň si ale nemyslím, že je studium v zahraničí nutné – i v Česku se děje mnoho zajímavých a inovativních věcí, navíc je v dnešní době svět velmi propojen a lze se snadno dostat k novým myšlenkám odkudkoliv.

Jak Vás napadlo založení kampaně Nevypusť duši a co taková tvorba kampaně obnáší?

Nevypusť duši jsme založily s kamarádkou Marií Salomonovou poté, co jsem zjistily, že máme obě zkušenosti s duševními potížemi a zároveň jsme ve Velké Británii zažily mnohem větší otevřenost a společenské povědomí o tomto tématu. Na začátku celá kampaň spočívala jen v jednoduchých infografikách, které jsme vytvářely na sociálních sítích. Postupně se o náš projekt začala zajímat média a začaly jsme dostávat pozvánky na různé akce, kde jsme pořádaly workshopy. Díky úžasné práci mých kolegyň se tento projekt rozrostl do neziskové organizace a dnes už má několik zaměstnanců a mnoho dobrovolníků, kteří pořádají vzdělávací workshopy pro školy i pro veřejnost. 

Zpracovaly: Adéla Stará, Adéla Vedralová, Natálie Mičková, Lucie Buchalová, 1. A

Naše webové stránky používají soubory cookie. Prohlížením našich webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace zde.